Aureliu Leca (1990)

STUDII:

Absolvent al Institutului Politehnic Bucureşti, Facultatea de Energetică, Secţia de Termoenergetică, promoţia 1963, şef de promoţie; Bursier Fullbright, Universitatea din Florida, Gainesville, Florida-SUA, Departamentul de Ştiinţe de Inginerie Nucleară (iulie 1968 - iunie 1969); Doctorat īn domeniul centralelor termoelectrice, Institutul Politehnic Bucureşti, subiect: „Rugozitatea artificială pentru intensificarea transferului de căldură īn reactoarele nucleare„ (1972).


ACTIVITATE PROFESIONALA :

Asistent universitar (1963-1969), lector (1969-1974), conferenţiar (1974-1990), profesor (din 1990) īn Ingineria Energetică, Mecanică şi Nucleară, Universitatea „Politehnica” din Bucureşti, Facultatea de Energetică, Catedra Centrale Electrice;

Membru, Consiliul Consultativ pentru Energie al Preşedintelui Romāniei (ianuarie 1997 - noiembrie 2000);

Preşedinte, Federaţia Patronală Electricitate, Petrol şi Gaze - ELPEGA (martie 1997 - iunie 1999);

Preşedinte (aprilie 1992-aprilie 1994, septembrie 1999–aprilie 2203), Prim vicepreşedinte (aprilie 1994 - septembrie 1999), Confederaţia Naţională a Patronatului Romān;

Coordonator de proiect PNUD, „Centrul de Pregătire, Informare şi Diseminare īn domeniul Managementului Energetic” – TIDCEM (noiembrie 1994 - iunie 1999);

Secretar de Stat, Şeful Departamentului Energiei, Ministerul Industriei şi Resurselor (nov. 1990 – februarie 1991);

Preşedinte şi Director General, Regia Autonomă de Electricitate – RENEL (noiembrie 1990 – mai 1993 şi martie 1997 – august 1998);

Preşedinte, Firma Bossard-Consultants (Franţa) īn Romānia (martie 1994 – martie 1997).

Membru, Consiliul de Conducere al Consiliului de Cooperare Economică al Mării Negre, reprezentantul Romāniei (septembrie 1992 – mai 1995);

Consilier, Regia Autonomă de Electricitate – RENEL (mai 1993 - februarie 1994);

Preşedinte, Comitetul Naţional Romān al Consiliului Mondial al Energiei (noiembrie 1990 - mai 1993;  martie 1997 – mai 2004);

Membru, Consiliul Consultativ al Preşedintelui Autorităţii Naţionale de Reglementare īn domeniul Energiei - ANRE (aprilie 1999 – mai 2003);

Director, Departamentul de energie, Grupul GRIVCO ( septembrie 1998 – iunie 2003);

Şef de catedră, Catedra Centrale Electrice, Facultatea de Energetică (1990);

Prodecan, Facultatea de Energetică (1972-1981).

Senator, membru al Parlamentului Romāniei - Secretar al Comisiei de Privatizare, Legislaţia 2000-2004  (decembrie 2000 – decembrie 2004);

Profesor, Şef de catedră, Catedra UNESCO de Ştiinţe Inginereşti, Programul Energie-Mediu, Universitatea „Politehnica” Bucureşti (din octombrie 1992);

Preşedinte, „Fundaţia Romānă pentru Energie şi Mediu” (din martie 1998);

Preşedinte de Onoare, Confederaţia Naţională a Patronatului Romān (din aprilie 2003);

Prim vicepreşedinte, Confederaţia Patronatelor din Romānia (din ianuarie 2000).

Membru fondator al Academiei de Ştiinţe Tehnice din Romānia (din 1998).